ក្មេង​ប្រុស​អាយុ​២​ឆ្នាំ​ដើរ​ឆ្លងផ្លូវ​ជាតិ​លេខ​៤ ត្រូវ​រថយន្ត​ធុន​ធំ​១គ្រឿងកិន​ស្លាប់
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ​៖ ក្មេង​ប្រុស​អាយុ​២​ឆ្នាំ​បាន​ស្លាប់​ភ្លាម​ៗ​នៅ​កន្លែង​កើតហេតុ ខណៈ​ដែល​ក្មេង​តូច​រូប​នោះ​បាន​ដើរ​ឆ្លងផ្លូវ​ជាតិ​លេខ​៤ ហើយ​ត្រូវរថយន្ត​ធុន​ធំ​ដឹក​អីវ៉ាន់​បុក​កិន​ពេញទំហឹង ក្រោយ​កើតហេតុ​រួច​តៃកុង​រថយន្ត​បាន​ចត​រថយន្ត​ចោល​រត់គេច​ខ្លួន​បាត់​។ ហេតុការណ៍​រថយន្ត​ធុន​ធំ​បុក​កិន​ក្មេង​តូច​ស្លាប់​បាន​កើតឡើង​កាលពី​វេលា​ម៉ោង​១០​និង​១៥​នាទី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ នៅ​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤ ចន្លោះ​បង្គោលគីឡូម៉ែត្រ​លេខ​៩៣ … អាន​បន្ថែម ក្មេង​ប្រុស​អាយុ​២​ឆ្នាំ​ដើរ​ឆ្លងផ្លូវ​ជាតិ​លេខ​៤ ត្រូវ​រថយន្ត​ធុន​ធំ​១គ្រឿងកិន​ស្លាប់
អ្នកវិទ្យាសាស្ត្រចិនបានផលិតនូវថ្មបែបថ្មីដែលមានសុវត្ថិភាព និងអាចធននឹងភាពត្រជាក់និងភាពក្តៅ
អន្តរជាតិ ៖ ថ្មីៗនេះ ក្រុមការងាររបស់លោកបណ្ឌិត Xu Yunhua សាស្ត្រាចារ្យរបស់សកលវិទ្យាល័យ Tianjin ប្រទេសចិនបានរួមសហការជាមួយក្រុមការងាររបស់លោកបណ្ឌិត Huang … អាន​បន្ថែម អ្នកវិទ្យាសាស្ត្រចិនបានផលិតនូវថ្មបែបថ្មីដែលមានសុវត្ថិភាព និងអាចធននឹងភាពត្រជាក់និងភាពក្តៅ
តើនរណាខ្លះជាមហាសេដ្ឋីកំពូល ៥ នាក់របស់អូស្ត្រាលី ក្នុងឆ្នាំ ២០២៦?
ទ្រព្យសម្បត្តិរួមរបស់មហាសេដ្ឋីកំពូល ៥ នាក់របស់អូស្ត្រាលី បានកើនឡើង ១៤% ដល់ ៩៤ ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងឆ្នាំនេះ ទោះបីមានភាពមិនប្រាកដប្រជាពិភពលោក … អាន​បន្ថែម តើនរណាខ្លះជាមហាសេដ្ឋីកំពូល ៥ នាក់របស់អូស្ត្រាលី ក្នុងឆ្នាំ ២០២៦?
ចោរលួចម៉ូតូឃើញចាស់ពេក ទុកអាចាស់ ដូរលួចយកអាថ្មី ត្រូវជាប់អន្ទាក់សមត្ថកិច្ចក្រុងឧដុង្គម៉ែជ័យ​
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ÷ ដោយបានការបញ្ជាដឹកនាំពីលោក​ឧត្ដមសេនីយ៍ទោ​ ឃឹម​ សុកខៃ​ ស្នងការនគរបា​លខេត្ដកំពង់ស្ពឺ​ និងការណែនាំពី​លោកឧត្ដមសេនីយ៍ស្នង​ការរងផែ​នការងារនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ​ កំ​លាំ​ងអធិ​កា​រដ្ឋាន​នគរបាលក្រុងឧដុង្គម៉ែជ័យ​ បា​នសហការស្រាវ​ជ្រា​វរ​ហូតឃាត់​បានមុខសញ្ញាលួចម៉ូតូ​ពីស្រុកពញា​ឮ​ ខេត្ដកណ្ដាល​ ។ … អាន​បន្ថែម ចោរលួចម៉ូតូឃើញចាស់ពេក ទុកអាចាស់ ដូរលួចយកអាថ្មី ត្រូវជាប់អន្ទាក់សមត្ថកិច្ចក្រុងឧដុង្គម៉ែជ័យ​
ស្នងការនគរបាលខេត្តស្ទឹងត្រែងដឹកនាំកម្លាំងជំនាញចុះជួយពន្លត់ភ្លើងឆាបឆេះផ្ទះរបស់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងកណ្តាលថ្ងៃ
ខេត្តស្ទឹងត្រែង÷ នៅរសៀលថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នេះផ្ទះមួយខ្នង ត្រូវបានអគ្គីភ័យលេបត្របាក់”ឆេះម៉ត់ទាំងស្រុង” ខណៈម្ចាស់ផ្ទះមិននៅ។ ហេតុការណ៍នេះបានកើតឡើងកាលពីវេលាម៉ោង ១១:៣០នាទី ថ្ងៃទី១៩ … អាន​បន្ថែម ស្នងការនគរបាលខេត្តស្ទឹងត្រែងដឹកនាំកម្លាំងជំនាញចុះជួយពន្លត់ភ្លើងឆាបឆេះផ្ទះរបស់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងកណ្តាលថ្ងៃ
បង្រ្កាបក្មេងទំនើង៥នាក់ថតរូបភាពបង្ហោះគំរាមតាមបណ្តាញសង្គម(ដោយពាក្យសម្តី)
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ÷ ដោយអនុវត្តតាមការដឹកនាំបញ្ជាពីលោកឧត្ដមសេនីយ៍ទោ ឃឹម សុកខៃ ស្នងការនគរបាលខេត្តកំពង់ស្ពឺ កំលាំងអធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកសាមគ្គីមុនីជ័យ នៅថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភះ ឆ្នាំ២០២៦ វេលាម៉ោង … អាន​បន្ថែម បង្រ្កាបក្មេងទំនើង៥នាក់ថតរូបភាពបង្ហោះគំរាមតាមបណ្តាញសង្គម(ដោយពាក្យសម្តី)
កងរាជអាវុធហត្ថស្រុក​សំរោងទងចាប់វ៉ៃខ្នោះបាន១នាក់ទៀតហើយ មុខសញ្ញាប្លន់នៅកំពង់ស្ពឺ
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ៖ ដោយទទួលបានពាក្យបណ្តឹងពីជនរង គ្រោះតាមរយៈលេខអន្តរាគមន៍បន្ទាន់ 1292 ពីករណី​លួចយ៉ាងសកម្មត្រង់ចំណុច​ ភូមិចំការរដ្ឋ​ ឃុំវល្លិ៍ស​ ស្រុកសំរោង​ទង ខេត្តកំពង់ស្ពឺ កម្លាំងជំនាញ​សហការ​ជាមួយកម្លាំងមូលដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថស្រុក​សំរោងទង … អាន​បន្ថែម កងរាជអាវុធហត្ថស្រុក​សំរោងទងចាប់វ៉ៃខ្នោះបាន១នាក់ទៀតហើយ មុខសញ្ញាប្លន់នៅកំពង់ស្ពឺ
លោក លី ធុជ ៖ អង្គការ Exceed Worldwide នៅតែបន្តពង្រឹងកិច្ចសហការផ្តល់សេវាស្តារកាយនីតិសម្បទាដល់ជនមានពិការភាពដោយសារយុទ្ធភណ្ឌគ្រឿងផ្ទុះ
ភ្នំពេញ៖ លោកលី ធុជ បានបញ្ជាក់ថា៖ អង្គការ Exceed Worl dwide នៅតែបន្តពង្រឹងកិច្ចសហការផ្តល់សេវាស្តារកាយនីតិសម្បទាដល់ជនមានពិការភាពដោយសារយុទ្ធភណ្ឌគ្រឿងផ្ទុះ និងកិច្ចគាំទ្រដល់សហគមន៍ងាយរងគ្រោះ។ … អាន​បន្ថែម លោក លី ធុជ ៖ អង្គការ Exceed Worldwide នៅតែបន្តពង្រឹងកិច្ចសហការផ្តល់សេវាស្តារកាយនីតិសម្បទាដល់ជនមានពិការភាពដោយសារយុទ្ធភណ្ឌគ្រឿងផ្ទុះ
ករណីជនរងគ្រោះម្នាក់កម្ចីអនឡាញ ដែលបានមកដាក់ពាក្យបណ្ដឹង នៅនាយកដ្ឋានប្រឆាំងបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យា ប៉ុន្ដែបែរជាត្រូវមន្រ្ដីដែលទទួលពាក្យបណ្ដឹងស្ដីបន្ទោសឱ្យគាត់
ភ្នំពេញ​៖​ យោងតាម​សេចក្តីជូនដំណឹងរបស់​នាយកដ្ឋានប្រឆាំងបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យា នៃក្រសួងមហាផ្ទៃ​ បានឱ្យដឹងនៅថ្ងៃ​ទី​១៩​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២៦នេះថា​ ក្រោយពីឃើញការបង្ហោះផ្សាយលើទំព័រហ្វេសប៊ុកឈ្មោះ វ៉ាន់ សារ៉ាយ Vann … អាន​បន្ថែម ករណីជនរងគ្រោះម្នាក់កម្ចីអនឡាញ ដែលបានមកដាក់ពាក្យបណ្ដឹង នៅនាយកដ្ឋានប្រឆាំងបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យា ប៉ុន្ដែបែរជាត្រូវមន្រ្ដីដែលទទួលពាក្យបណ្ដឹងស្ដីបន្ទោសឱ្យគាត់
កម្ពុជាបង្ហាញជំហរដាច់ខាតដើម្បីបោសសម្អាតការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាឱ្យអស់ពីកម្ពុជា ជូនដល់តំណាងអង្គទូតបរទេសចំនួន ២៦ និងតំណាងសហភាពអឺរ៉ុប (EU)នៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ កម្ពុជាបានបង្កើនការបង្រ្កាបលើសកម្មភាពឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាក្នុងក្របខណ្ឌនៃយុទ្ធនាការទូទាំងប្រទេស ដើម្បីបោសម្អាត និងឈានទៅលុបបំបាត់ការឆបោកអនឡាញ ដែលប្រភេទឧក្រិដ្ឋកម្មឆ្លងដែននេះឱ្យអស់ពីប្រទេសកម្ពុជា។ នេះជាប្រសាសន៍បញ្ជាក់ជំហររបស់កម្ពុជាទាក់ទងនឹងការប្រឆាំងការឆបោកអនឡាញ ដែល លោកសន្តិបណ្ឌិត ឆៃ ស៊ីណារិទ្ធ … អាន​បន្ថែម កម្ពុជាបង្ហាញជំហរដាច់ខាតដើម្បីបោសសម្អាតការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាឱ្យអស់ពីកម្ពុជា ជូនដល់តំណាងអង្គទូតបរទេសចំនួន ២៦ និងតំណាងសហភាពអឺរ៉ុប (EU)នៅកម្ពុជា
ថ្លែង​ប្រាប់​សារព័ត៌មាន Reuters របស់អង់គ្លេស​ នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា គូសបញ្ជាក់ថា៖ “កងកម្លាំងថៃនៅបន្តកាន់កាប់យ៉ាងជ្រៅនៅតំបន់ជាច្រើនក្នុងទឹកដីកម្ពុជា លើសពីការទាមទារជាឯកតោភាគីរបស់ប្រទេសថៃអំពីខ្សែព្រំដែន ដែលជាការរំលោភលើអធិបតេយ្យភាព និងបូរណភាពទឹកដីរបស់យើង”
ភ្នំពេញ​៖​ យោងតាម​ប្រធាន​ក្លឹប​អ្នក​កាសែត​កម្ពុជា​ លោក​ ពុយ​ គា​ បានមានប្រសាសន៍​នៅលេីបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុកផ្លូវការថា៖​ នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ជាមួយសារព័ត៌មាន Reuters របស់អង់គ្លេសនៅថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ … អាន​បន្ថែម ថ្លែង​ប្រាប់​សារព័ត៌មាន Reuters របស់អង់គ្លេស​ នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា គូសបញ្ជាក់ថា៖ “កងកម្លាំងថៃនៅបន្តកាន់កាប់យ៉ាងជ្រៅនៅតំបន់ជាច្រើនក្នុងទឹកដីកម្ពុជា លើសពីការទាមទារជាឯកតោភាគីរបស់ប្រទេសថៃអំពីខ្សែព្រំដែន ដែលជាការរំលោភលើអធិបតេយ្យភាព និងបូរណភាពទឹកដីរបស់យើង”
ស្ត្រីអនាថាម្នាក់សម្រាលកូនម្នាក់ឯងតាមផ្លូវ ត្រូវបានអាជ្ញាធរនិងគ្រូពេទ្យជួយសង្គ្រោះបន្ទាន់
ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ ស្ត្រីអនាថាម្នាក់ដែលមិនមានស្មារតីគ្រប់គ្រាន់ ត្រូវបានអ្នកភូមិប្រទះឃើញសម្រាលកូនតែ ម្នាក់ឯងយ៉ាងអាណោចអាធ័មតាមចិញ្ចើមផ្លូវ ក្នុងភូមិពូត្រុំ សង្កាត់រមនា ក្រុងសែនមនោរម្យ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែមករា … អាន​បន្ថែម ស្ត្រីអនាថាម្នាក់សម្រាលកូនម្នាក់ឯងតាមផ្លូវ ត្រូវបានអាជ្ញាធរនិងគ្រូពេទ្យជួយសង្គ្រោះបន្ទាន់