អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ឆ្នាំងអំពាវនាវឱ្យគ្រប់សាលារៀនយកចិត្តទុកដាក់ធ្វើសួនកែលម្អបរិស្ថានលើការដាំបន្លែគ្មានជាតិគីមី
ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង៖ លោក ស៊ុន សុវណ្ណារិទ្ធិ អភិបាលខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យសួនបន្លែសិស្សានុសិស្សនៅសាលាបឋមសិក្សាប្រាសាទជាងទង ក្នុងឃុំស្វាយជ្រុំ ស្រុករលាប្អៀរ ខេត្តកមពង់ឆ្នាំង កាលពីរសៀលថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ អមដំណើរដោយលោកស្រី កែ ច័ន្ទមុនី អ្នកតំណាង
រាស្ត្រមណ្ឌលកំពង់ឆ្នាំងផងដែរ។
លោក ស៊ុន សុវណ្ណារិទ្ធិ បានមានប្រសាសន៍ថា ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ធម្មជាតិ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​គឺ​សំបូរ​បែប​និង​មាន​ភាព​ខុស​ប្លែក​គ្នា​ រាប់​បញ្ចូល​ទាំង​ព្រៃ ឈើ​និង​ពពួកសត្វ​រ៉ែ​ផ្កាថ្ម​និង​ សត្វព្រៃ​ជា​ច្រើន​ប្រភេទ​។​ ទោះបី​ដី​ជិត​៤០​ភាគ​រយ​​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ត្រូវ​បានការ​ពារ​ក្រោម​ច្បាប់​ក៏​ដោយ​ ការ​រិច​រិល​បរិស្ថាន​កាន់តែ​ធ្ងន់ធ្ងរ​កំពុង​ធ្វើ​ឱ្យ​ខូចខាត​ដល់​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ គំរាមកំហែង​ដល់​ជីវចម្រុះ​ សត្វព្រៃ​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​។​ ការ​បំ​លែង​ដី​ព្រៃ​សម្រាប់​គោលបំណង​កសិកម្ម​ សកម្មភាព​រុករក​រ៉ែ​ និង​ការ​ទាញ​យក​រ៉ែ​ កំពុង​បង្កើន​អត្រា​នៃ​ការ​រិច​រិល​ដី​ និង​ការ​កាប់​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ​។​ ​សកម្មភាព​ទាំង នេះ​កំពុង​បង្ក​ហានិភ័យ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​ជីជាតិ​ដី​ ការ​ប្រមូលផ្តុំ​នៃ​ឧស្ម័ន​កាបូនឌីអុកស៊ីត​ក្នុង​បរិយាកាស​ និង​ស្ថេ​រ​ភាព​នៃ​អាង​ស្តុក​ផ្ទៃ​រងទឹក​ភ្លៀង​។​ ការ​កាប់​បំផ្លា ញ​ព្រៃឈើ​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រទេស​កម្ពុជា​កាន់តែ​ងាយ​រង​គ្រោះ​ខ្ពស់​ពី​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ ការ​កើន ឡើង​នៃ​ទឹកជំនន់​ និង​គ្រោះ​រាំង​ស្ងួត​។​ នៅ​ពេល​ដែល​រដូវវស្សា​មានការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ ហើយ​ការ​ប្រមើល​ពី​បរិមាណ​ទឹក ភ្លៀង​បាន​តិចតួច​ នោះ​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាជន​ដែល​បាន​មក​ពី​ការ​ដាំ​ដុះ​ស្រូវ​ នេសាទ​និង​កសិកម្ម​នឹង​ត្រូវ​បាន​គំរាមកំហែង​។
លោកបានឱ្យដឹងទៀតថា ការផ្សព្វផ្សាយបន្លែសុវត្ថិភាព និងផលិតផលសុវត្ថិភាពតាមសាលារៀននាពេលនេះបានបង្ហាញពីការកែលម្អសួនផងនិងជាគំរូបន្លែដែលគ្មានជាតិគឺផងពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់ ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយនូវកសិផលដែលប្រជាកសិករផលិតបាន ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព អនាម័យល្អតាមស្តង់ដារ និងមិនធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សុខមាភាព អ្នកបរិភោគ។ បរិមាណផលិតផល ប្រកបដោយគុណភាព សុវត្ថិភាព ស្តង់ដារក្នុងការប្រកួតប្រជែង ទីផ្សារក្នុងស្រុក និងការនាំចេញទៅទីផ្សារអន្តរជាតិ ជាពិសេសកាត់បន្ថយ ការនាំចូលផលិត ផលពីប្រទេសជិតខាង។ ការរៀបចំដាក់តាំងលក់បន្លែនៅលើទីផ្សារ ក្នុងគោលដៅ ដើម្បីចូលរួមចំណែកក្នុងការលើកស្ទួយ កម្រិតជីវភាពរបស់ប្រជាកសិករឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរឡើង និងធានាសុវត្ថិភាព ក្នុងការបរិភោគបន្លែ ប្រចាំថ្ងៃ ព្រមទាំងទទួលបានសុខភាពល្អ។
លោកអភិបាលខេត្ត បានជំរុញឱ្យមន្ត្រីជំនាញ នៃមន្ទីរកសិកម្ម ត្រូវសហការជាមួយ មន្ទីរពាណិជ្ជកម្ម សភាពាណិជ្ជកម្មខេត្ត មន្ទីរ-អង្គភាពពាក់ព័ន្ធ និងអង្គការដៃគូនានា ដើម្បីស្វែងរកទីផ្សារកសិផល ពង្រឹងគុណភាពទំនិញកសិកម្ម ការធ្វើទំនើបកម្ម បច្ចេកទេសកសិកម្ម ព្រមទាំងវិធានការបង្ការគ្រោះមហន្តរាយនៃជំងឺសត្វ ដំណាំស្រូវដំណាំរួមផ្សំ និងយន្តការដទៃទៀត។ល។ និងត្រូវយកចិត្តទុកដាក់បណ្តុះ បណ្តាលមុខជំនាញបច្ចេកទេសថ្មីៗដល់កសិករ ផលិតករ ពីការជ្រើសរើសពូជ ការប្រើ ប្រាស់ជីកសិកម្ម ថ្នាំកសិកម្មឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមបទដ្ឋានបច្ចេកទេសតាមស្តង់ដារ ដើម្បីឆ្លើយតបតម្រូវការទីផ្សារ៕