អ្នកនាំពាក្យគ្រោះមហន្តរាយ៖ កម្ពុជា មិនមានកន្លែងណាមួយកើតមាន បញ្ហារញ្ជួយដីនោះទេ
ភ្នំពេញ​៖​ អ្នកនាំពាក្យ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​គ្រប់គ្រង​គ្រោះមហន្តរាយ​ លោក សុទ្ធ គឹម​កុល​មុន្នី​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី ​២៩ ​ខែមីនា ​ឆ្នាំ​២០២៥នេះ​ថា​៖ កម្ពុជា​ មិនមាន​កន្លែង​ណាមួយ​ដែល​កើតមាន​បញ្ហា​រញ្ជួយ​ដី​ដូច​នៅ​ប្រទេស​ថៃ ​និង​បណ្តា​ប្រទេស​មួយចំនួនទៀត​នោះទេ។
លោក​អ្នកនាំពាក្យរូបនេះ​ បាន​ឱ្យដឹងទៀតថា៖ ​«សម្រាប់​ស្ថានភាព​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី នៅ​ថ្ងៃទី​ ២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​ ២០២៥ សម្រាប់​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា មិន​មាន​កន្លែង​ដែល​កើតមាន​បញ្ហា​រញ្ជួយ​ដី​ទេ​»។
លោក​អ្នកនាំពាក្យ​ បាន​បន្តថា ចំពោះ​បុគ្គលិក​ធនាគារ​មួយ​ចំនួន​ធ្វើការ​នៅតាម​អគារ​ខ្ពស់ៗ​ ខ្លះ ​ដោយសារ​ភ័យខ្លាច បាន​ផ្អើល​ចេញពី​ធនាគារ​ ដើម្បី​គិត​ពី​សុវត្ថិភាព ដោយសារ​ទទួលបាន​ព័ត៌មាន​ថា​មានការ​រញ្ជួយ​ដី និង​មាន​អារម្មណ៍​ថា​មានការ​រង្គើ​អគារ ក្រោយ​ករណី​រញ្ជួយ​ដី​នៅ​ប្រទេស​ថៃ។ ប៉ុន្តែ​នៅពេល​រសៀល​ថ្ងៃទី​ ២៨ ​មីនា​ ដដែល ​បុគ្គលិក ​ក៏បាន​ចូល​ធ្វើការ​ធម្មតា​វិញ ធនាគារ​ខ្លះ​ដល់​ម៉ោង​ចេញ​ក៏​ទៅ​ផ្ទះ​តែម្ដង។
បន្ថែមពីនេះ​ ​លោកអ្នកនាំពាក្យ​ បាន​បញ្ជាក់ថា ក្រុមការងារ​ជំនាញ​ បាន​ចុះ​ប្រមូល​ព័ត៌មាន​បន្ថែម ដើម្បី​វាយតម្លៃ​អំពី​ស្ថានភាព​ដែល​បាន​កើតឡើង​តើ​មានការ​ប៉ះពាល់​ឬ​យ៉ាងណា?។ ជាក់ស្ដែង​អត់​មាន​ឃើញ​សញ្ញា​មានការ​រង្គើ ញ័រ​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ទេ។​ លោក​បន្តថា ជារួម​សម្រាប់​កម្ពុជា អត់​ទាន់​មាន​បញ្ហា​អ្វី​កើតឡើង​ទេ ហើយ​មកដល់​ពេល​ល្ងាច​ដដែល ​សភាពការណ៍​បាន​វិល​មករក​ជាធម្មតា​វិញ​ហើយ។
ជាមួយគ្នានេះ​ រដ្ឋលេខាធិការ​ និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ​ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ លោក​ កត្តា​ អ៊ន បាន​ឱ្យដឹងនៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​២៩ ​មីនា​ នេះ​ដែរថា ​គិត​ត្រឹម​ម៉ោង​នេះ ​ពុំទាន់​មាន​ព័ត៌មាន​ថា មាន​ពលករ​ខ្មែរ​រងគ្រោះ​ដោយ​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​នៅ​ថៃ​នៅឡើយ​ទេ​។​ ចំណែក​ស្ថានទូត​កម្ពុជា និង​អនុព័ន្ធ​ការងារ​អម​ស្ថានទូត​កម្ពុជា​ប្រចាំ​ប្រទេស​ថៃ​ កំពុង​តាមដាន​នៅ​ទីកន្លែង​កើតហេតុ​យ៉ាង​យកចិត្តទុកដាក់​ជាទីបំផុត​។
គួរ​បញ្ជាក់ថា​ ការរញ្ជួយ​ដី​កម្រិត ៧,៧ ​រ៉ិ​ច​ទ័​រ បាន​វាយប្រហារ​ចំ​កណ្តាល​ប្រទេស​មី​យ៉ាន់​ម៉ា កាលពី​ថ្ងៃទី​ ២៨​ ខែមីនា ​ឆ្នាំ ​២០២៥ ដែល​បណ្តាល​ឲ្យ​មានការ​បាត់បង់​អាយុជីវិត​មនុស្ស​យ៉ាងច្រើន និង​ការ​បំផ្លិចបំផ្លាញ​ដ៏​សម្បើម​។ ក្រៅតែពី​មី​យ៉ាន់​ម៉ា គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​ដ៏​ធំ​មិន​ធ្លាប់មាន​នេះ ក៏​បណ្តាល​ឲ្យ​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​នៅក្នុង​ចំណោម​បណ្ដា​ប្រទេស​អាស៊ីអាគ្នេយ៍​ជាច្រើន​ផងដែរ ដូចជា ថៃ ចិន វៀតណាម ឡាវ និង​បង់​ក្លា​ដែ​ស​។​ ត្រឹម​ព្រឹក​ថ្ងៃ​សៅរ៍​នេះ តួលេខ​អ្នកស្លាប់​បាន​លោត​ឡើងដល់​ ៦៩៤ ​នាក់​ ស្លាប់ និង​របួស​ ១ ៦៧០​ នាក់​ នៅ​មី​យ៉ាន់​ម៉ា​។​ ចំណែក​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​ គិត​ត្រឹម​ម៉ោង​ ៥​ ល្ងាច ​ថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ ​២០២៥​ សមត្ថកិច្ច​ថៃ​បាន​រកឃើញ​ជនរងគ្រោះ​ក្នុង​ហេតុការណ៍​រញ្ជួយ​ដី​នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​ប្រទេស​ថៃ​ចំនួន​ ៥០​ នាក់ ស្លាប់ ​៣ ​នាក់​ ហើយ​ប្រតិបត្តិការ​ជួយសង្គ្រោះ​កំពុង​បន្ត។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា គិត​ត្រឹម​ខែធ្នូ ឆ្នាំ ​២០២៤​ មាន​ពលករ​ខ្មែរ​ដែល​កំពុងស្នាក់នៅ ​និង​ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​ចំនួន ១ ២៩២ ២៩៧​ នាក់ ​ស្រី ៥២១ ៨៦២​ នាក់ ​ដោយ​ពួកគាត់​ទៅធ្វើ​ការ​នៅតាម​បណ្តា​រោងចក្រ និង​ក្រុមហ៊ុន​នានា​ដូចជា​ តាម​រោងចក្រ​ចំណី​អាហារ​ ផ្នែក​ឧស្សាហកម្ម​ ក្រុមហ៊ុន​សំណង់ សេវាកម្ម និង​កសិកម្ម​ ដោយ​ជា​មធ្យម​ទទួលបាន​ប្រាក់ខែ​ ៤០០ ​ដុល្លារ ក្នុង ១​ ខែ​ និង​បាន​ផ្ញើ​ថវិកា​មក​ក្រុម​គ្រួសារ​វិញ​ប្រមាណ​ជាង​ ២ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ក្នុង​ ១ ​ឆ្នាំ​ បាន​ចូលរួម​លើកស្ទួយ​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ ក៏​ដូចជា​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​កាន់តែ​រីកចម្រើន៕ដោយ​៖តារា​