ខ្លាច​ប្តី​ស្តីបន្ទោស​រឿង​យក​លុយ​ជួយ​សាច់ញាតិ,ស្ត្រី​ម្នាក់​ប្រឌិត​ថា មាន​ចោរ​ភ្ជង់​ប្លន់,ចុងបញ្ចប់ ដោយការសន្តោសប្រណីពីដឹកនាំខេត្តស្ទឹងត្រែង ត្រឹមតែអប់រំប៉ុណ្ណោះ
ខេត្តស្ទឹងត្រែង÷ អាជ្ញាធរ និង​សមត្ថកិច្ច​ខេត្តស្ទឹងត្រែង បាន​សម្តែង​ការ​ហួសចិត្ត​យ៉ាង​ខ្លាំង ក្រោយ​ពី​បាន​បើក​ការ​ស៊ើបអង្កេត​យ៉ាង​ក្តៅ​គគុក លើករណីចោរប្លន់​ប្រដាប់​អាវុធ​មួយ ប៉ុន្តែ​ចុង​ក្រោយ បែរជា​សាច់​រឿងគឺ​ប្រឌិត​ឡើង​ទាំងស្រុង ដើម្បី​បិទ​បាំង​កំហុស​ដែល​យក​ទ្រព្យ សម្បត្តិ​ទៅ​ជួយ​គ្រួសារ ។
ទាក់ទង​ករណី​នេះ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ កន្លង​ទៅ​នេះ មានការ​ភ្ញាក់ផ្អើល​យ៉ាង​ខ្លាំង តាម​រយៈ​គណនី​ហ្វេ​ស​ប៊ុ​ក​ ដែលមានឈ្មោះ : “Bong Leang” ដែល​បាន​បង្ហោះ​សារ​ថា : “​លោក​ចោរ​ចូល​ប្លន់​ដល់​ក្នុង​បន្ទប់ ជំរិត​យក​លុយ ដោយ​អាវុធ​កាំភ្លើងខ្លី មួយ​ដើម អស់​លុយ​ពី​ផ្ទះ​សឹងតែ​មិន​មាន​លុយ​មួយ​រៀល នៅ​ហ្នឹង​ខ្លួន​ទេ មិន​ទាន់​បាន​បី​ថ្ងៃ​ផង ឥឡូវ​កូន​ឈឺ ចូល​ពេទ្យ​ទៀត​ខេត្តស្ទឹងត្រែង ឥឡូវ​ចាប់ផ្តើម​មាន​ចោរប្លន់​ហើយ សូម​បងប្អូន​អាជីវករ​លក់ដូរ​នានា សូម​មានការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ទាំងអស់​គ្នា លុយ​ពិបាក​រក​ណាស់ វា​មក​ប្លន់​យើង​តែ​បួនដប់​នាទី មួយ​ភ្លែត គឺ​អស់ហើយ​សូម​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​អ្នក​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​យើង​”! ។
ក្រោយ​ការ​ស្រាវជ្រាវ​យ៉ាង​ដិត​ដល់ ពី​មន្ត្រី​កងរាជអាវុធ ហត្ថ ស្ត្រី​ជា​ភរិយា​ ឈ្មោះ ហាក់ គឹ​ម​មួយ អាយុ ២៥​ឆ្នាំ បាន​សារភាព​ថា ខ្លួន​ពិតជា​បាន​រៀបចំ​ប្រឌិត​សាច់​រឿង​នេះ​ឡើង ដើម្បី​ភូត​កុហក​ស្វាមី​ តែប៉ុណ្ណោះ។
ទ្រព្យសម្បត្តិ ដែល​នាង​ប្រាប់​ប្តី​ថា បាត់បង់​រួម​មាន ÷ មាស ១​តម្លឹង ៣​ជី ,គ្រឿងអលង្កា​ប្លា​ទី​ន តម្លៃ​ប្រមាណ ៣​លាន​រៀល ,លុយ​ចំនួន ៧​លាន​រៀល​ ។ មាស និង​លុយ​ទាំងនោះ ទៅ​ជួយ​បងស្រី​បង្កើត ដែល​ជា​មេម៉ាយ​កូន ៤​នាក់ ដើម្បី​បើកមុខ​របរ​ ។ ផ្ញើ​ទៅ​ព្យាបាល​ឪពុក​ម្តាយ​នៅ​ពេទ្យ​ប្រទេស​វៀតណាម ដែល​មាន​ជំងឺ​ចាស់ ជរា ។ ដោយសារ​ខ្លាច​ប្តី​ស្តីបន្ទោស ទើប​សម្រេចចិត្ត​បង្កើត​រឿង​ចោរប្លន់​នេះ​ឡើង​តែ​ម្តង ។
ជា​គោលការណ៍​ច្បាប់ មាត្រា ៥២៤ : ការ​ប្ដឹង​ភូត​កុហក​ដល់​អាជ្ញា​ធរមាន​សមត្ថកិច្ច ឬ​អាជ្ញាធរ​តុលាការ នាំ​ឱ្យ​មានការ​ស៊ើបអង្កេត​ឥត​ប្រ​យោជន៍​។ ទោស​កំហុស ÷ ត្រូវ​ផ្ដន្ទាទោស​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ពី ១ (​មួយ​) ខែ ដល់ ៦ (​ប្រាំមួយ​) ខែ និង​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់​ពី ១០០,០០០ (​មួយ​សែន​) រៀល ដល់ ១,០០០,០០០ (​មួយ​លាន​រៀល​) ។
ទោះជា​យ៉ាងណាដោយ​មានការ​យោគយល់ និង​
ស​ណ្ដោសប្រណី​ពី​ លោក សរ សុ​ពុ​ត្រា អភិបាលខេត្ត លោក កែវ សុធា ព្រះរាជអាជ្ញា​អម​សាលាដំបូង​ខេត្ត លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ត្រី សេង សុភាព មេបញ្ជាការ​កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្ត អាជ្ញាធរ​បាន​សម្រេច​ មិន​កសាង​សំណុំរឿង​បញ្ជូន​ទៅ​តុលាការ​ឡើយ ដោយ​យល់​ឃើញ​ថា គាត់​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​ខ្វះ​ការ​ពិចារណា និង​មាន​បញ្ហា​ជីវភាព​គ្រួសារ​។ សមត្ថកិច្ច​គ្រាន់តែ​អប់រំ​ណែនាំ និង​ឱ្យ ធ្វើ​កិច្ចសន្យា​បញ្ឈប់​សកម្មភាព​បែប​ននេះតទៅ​ទៀត ។
កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង បាន​សំណូមពរ​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ កុំ​ប្រឌិត​រឿងរ៉ាវ​ក្លែងក្លាយ ដែល​បង្ក​ឱ្យ​មានការ​ភ័យ​ខ្លាច​ក្នុង​សង្គម​។ ប្រសិនបើ​មាន​បទ ល្មើស​ពិតប្រាកដ សូម​រាយការណ៍​មក​សមត្ថកិច្ច​ភ្លាម​ៗ ដើម្បី​ចាត់វិធានការ​តាម​ច្បាប់ ៕